BACC45FT16A24S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16A24S6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Pins :
24
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Shell Finish :
Anodized
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Number of Positions :
24 (Power)
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Orientation :
6
Datasheets
BACC45FT16A24S6
BACC45FT16A24S6 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 24 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.