BACC45FT16A24S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16A24S
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Max Operating Temperature :
200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Orientation :
8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Pins :
24
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Ratings :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
24 (Power)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
BACC45FT16A24S
BACC45FT16A24S8 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 24 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.