BACC45FT16A24P9
Mfr.Part #
BACC45FT16A24P9
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
24 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Epoxy, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Orientation :
9
Number of Pins :
24
Datasheets
BACC45FT16A24P9
BACC45FT16A24P9 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 24 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.