BACC45FT16A24P8
Mfr.Part #
BACC45FT16A24P8
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Orientation :
8
Number of Positions :
24 (Power)
Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Plating :
Aluminum
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Pins :
24
Published :
Crimp
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Datasheets
BACC45FT16A24P8
BACC45FT16A24P8 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 24 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.