BACC45FT16A24P7
Mfr.Part #
BACC45FT16A24P7
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Positions :
24 (Power)
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
7
Number of Pins :
24
Datasheets
BACC45FT16A24P7
BACC45FT16A24P7 Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 24 pins are available.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.