BACC45FT16A24P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16A24P
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Number of Positions :
24 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
7
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Number of Pins :
24
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC45FT16A24P
BACC45FT16A24P7 Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 24 pins are available.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.