BACC45FT16A10S6
Mfr.Part #
BACC45FT16A10S6
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Pins :
10
Number of Positions :
10 (Power)
Orientation :
6
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FT16A10S6
BACC45FT16A10S6 Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 10 pins.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.