BACC45FT16A10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16A10S
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
10
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
6
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
10 (Power)
Datasheets
BACC45FT16A10S
BACC45FT16A10S6 Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 10 pins.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.