BACC45FT16A10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16A10P
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
10 (Power)
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
10
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
BACC45FT16A10P
BACC45FT16A10P Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 10 pins are available.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.