BACC45FT16-24S9H
Mfr.Part #
BACC45FT16-24S9H
Description
CONN PLG HSG FMALE 24POS INLINE
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Environment Sealed
Contact Plating :
24 (Power)
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
9
Plug Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Gender :
Datasheets
BACC45FT16-24S9H
BACC45FT16-24S9H Overview
BACC45FT16-24S9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-24S9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-24S9H Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT