BACC45FT16-24S8H
Mfr.Part #
BACC45FT16-24S8H
Description
CONN PLG HSG FMALE 24POS INLINE
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
MIL-DTL-26500, BACC45
Gender :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
Crimp
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
BACC45FT16-24S8H
BACC45FT16-24S8H Overview
BACC45FT16-24S8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-24S8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-24S8H Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT