BACC45FT16-24S6H
Mfr.Part #
BACC45FT16-24S6H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Environment Sealed
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Contacts :
24
Contact Type :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
6
Gender :
FEMALE
Datasheets
BACC45FT16-24S6H
BACC45FT16-24S6H Overview
BACC45FT16-24S6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-24S6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-24S6H Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT