BACC45FT16-24S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16-24S
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
24 (Power)
Number of Pins :
24
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Anodized
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Datasheets
BACC45FT16-24S
BACC45FT16-24S Overview
A Plug, Female Sockets packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line).We use a Bulk case to package the product.It's from the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 24 pin is on the device.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.It's mounted by Free Hanging.-55°C~200°C Operating Temperature is what the device runs at.
BACC45FT16-24S Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-24S Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-24S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT