BACC45FT16-24P8H
Mfr.Part #
BACC45FT16-24P8H
Description
CONN PLG HSG MALE 24POS INLINE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Male
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Orientation :
8
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
MIL-DTL-26500, BACC45
Body Material :
Aluminium
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
Datasheets
BACC45FT16-24P8H
BACC45FT16-24P8H Overview
BACC45FT16-24P8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-24P8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-24P8H Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT