BACC45FT16-24P6H
Mfr.Part #
BACC45FT16-24P6H
Description
CONN PLG HSG MALE 24POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Anodized
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Coupling Nut
Contact Size :
20 Power
Ratings :
Environment Sealed
Number of Contacts :
24
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
16-24
Gender :
Male
Contact Plating :
Free Hanging
Housing Color :
Black
Orientation :
6
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2002
Datasheets
BACC45FT16-24P6H
BACC45FT16-24P6H Overview
BACC45FT16-24P6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-24P6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-24P6H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT