BACC45FT16-24P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16-24P
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Number of Positions :
24 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
24
Ingress Protection :
Environment Sealed
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Termination :
Crimp
Datasheets
BACC45FT16-24P
BACC45FT16-24P Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 24 pins are available.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT16-24P Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-24P Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-24P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT