BACC45FT16-10S8H
Mfr.Part #
BACC45FT16-10S8H
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Unshielded
Body Material :
Aluminium
10 (Power)
Published :
16 Power
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
FEMALE
Datasheets
BACC45FT16-10S8H
BACC45FT16-10S8H Overview
BACC45FT16-10S8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-10S8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-10S8H Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT