BACC45FT16-10S7H
Mfr.Part #
BACC45FT16-10S7H
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Published :
Anodized
Contact Plating :
Gold
Orientation :
7
Plug Housing
Number of Contacts :
Datasheets
BACC45FT16-10S7H
BACC45FT16-10S7H Overview
BACC45FT16-10S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-10S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-10S7H Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT