BACC45FT16-10S6H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16-10S6H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
Stock
544
In Stock :
544
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Orientation :
6
Housing Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Number of Contacts :
10
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
16-10
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
10 (Power)
Contact Size :
16 Power
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Published :
2002
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
FEMALE
Datasheets
BACC45FT16-10S6H
BACC45FT16-10S6H Overview
BACC45FT16-10S6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-10S6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-10S6H Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT