BACC45FT16-10S10H
Mfr.Part #
BACC45FT16-10S10H
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
Plug Housing
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
Type :
For Female Sockets
Bulk
Published :
Datasheets
BACC45FT16-10S10H
BACC45FT16-10S10H Overview
BACC45FT16-10S10H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-10S10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-10S10H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT