BACC45FT16-10PH
Mfr.Part #
BACC45FT16-10PH
Description
CONN PLG HSG MALE 10POS INLINE
Stock
445
In Stock :
445
Type :
For Male Pins
Coupling Nut
Number of Pins :
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
16-10
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FT16-10PH
BACC45FT16-10PH Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.A Free Hanging socket is required for the mounting of this part.There are 10 pins on the device.
BACC45FT16-10PH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-10PH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-10PH Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT