BACC45FT16-10P7H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT16-10P7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 10POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Published :
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16 Power
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Sealed
Number of Contacts :
10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Orientation :
7
Shell Finish :
Anodized
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
10 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shielding :
Unshielded
Datasheets
BACC45FT16-10P7H
BACC45FT16-10P7H Overview
BACC45FT16-10P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-10P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-10P7H Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT