BACC45FT16-10P10H
Mfr.Part #
BACC45FT16-10P10H
Description
CONN PLG HSG MALE 10POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Sealed
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
10
Connector Type :
Plug Housing
Ratings :
Environment Sealed
Contact Size :
16 Power
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Anodized
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
10 (Power)
Contact Shape :
Circular
Orientation :
10
Contact Plating :
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
BACC45FT16-10P10H
BACC45FT16-10P10H Overview
BACC45FT16-10P10H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT16-10P10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT16-10P10H Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT