BACC45FT16-10P
Mfr.Part #
BACC45FT16-10P
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
445
In Stock :
445
Shell Size - Insert :
16-10
Cable Opening :
0.769 (19.53mm)
Orientation :
N (Normal)
Published :
2015
Number of Positions :
10 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Number of Pins :
10
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Datasheets
BACC45FT16-10P
BACC45FT16-10P Overview
A Plug, Male Pins packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line).We use a Bulk case to package the product.It's from the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 10 pin is on the device.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.It's mounted by Free Hanging.-55°C~200°C Operating Temperature is what the device runs at.