BACC45FT14D15P9
Mfr.Part #
BACC45FT14D15P9
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-55°C
Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
15
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Orientation :
9
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
15 (Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Anodized
Contact Plating :
Datasheets
BACC45FT14D15P9
BACC45FT14D15P9 Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line), Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 15 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.