BACC45FT14C15S
Mfr.Part #
BACC45FT14C15S
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Free Hanging
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
Published :
Orientation :
7
Datasheets
BACC45FT14C15S
BACC45FT14C15S7 Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 15 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.