BACC45FT14C15P9
Mfr.Part #
BACC45FT14C15P9
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Environment Sealed
Contact Plating :
Orientation :
9
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
15
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Aluminum
Max Operating Temperature :
200°C
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Number of Positions :
15 (Power)
Datasheets
BACC45FT14C15P9
BACC45FT14C15P9 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 15 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.