BACC45FT14C15P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14C15P7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15 (Power)
Orientation :
7
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Ingress Protection :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Pins :
15
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BACC45FT14C15P7
BACC45FT14C15P7 Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 15 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.