BACC45FT14C15P
Mfr.Part #
BACC45FT14C15P
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Orientation :
7
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
15
Contact Plating :
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
BACC45FT14C15P
BACC45FT14C15P7 Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 15 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.