BACC45FT14C12S
Mfr.Part #
BACC45FT14C12S
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Number of Pins :
12
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
12 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
BACC45FT14C12S
BACC45FT14C12S Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 12 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.