BACC45FT14C12P8
Mfr.Part #
BACC45FT14C12P8
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Number of Pins :
12
Number of Positions :
12 (Power)
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
BACC45FT14C12P8
BACC45FT14C12P8 Overview
You'll get Plug, Male Pins packages.A Free Hanging (In-Line) mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It has 12 pins on the back of the device.You should use it at a temperature below 200°C.Temperatures below -55°C are required for operation of this device.A number of aspects of its Cable Clamp, Coupling Nut feature make it more powerful.By Free Hanging it's mounted.In this case, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.