BACC45FT14B15P
Mfr.Part #
BACC45FT14B15P
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
14-15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Datasheets
BACC45FT14B15P
BACC45FT14B15P Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line), Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 15 pins.Its Cable Clamp, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.