BACC45FT14A15S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14A15S7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Finish :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
7
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
15 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
15
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Datasheets
BACC45FT14A15S7
BACC45FT14A15S7 Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 15 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.