BACC45FT14A15S6
Mfr.Part #
BACC45FT14A15S6
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
41
In Stock :
41
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
15 (Power)
Orientation :
6
Shell Size - Insert :
14-15
Number of Pins :
15
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Datasheets
BACC45FT14A15S6
BACC45FT14A15S6 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.