BACC45FT14A15S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14A15S
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
15
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Positions :
15 (Power)
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
BACC45FT14A15S
BACC45FT14A15S Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
BACC45FT14A15S Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14A15S Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14A15S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT