BACC45FT14A15S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14A15S
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
15 (Power)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Number of Pins :
15
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Anodized
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
BACC45FT14A15S
BACC45FT14A15S Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.