BACC45FT14A15P6
Mfr.Part #
BACC45FT14A15P6
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
80
In Stock :
80
Number of Positions :
15 (Power)
Number of Pins :
15
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
14-15
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Orientation :
6
Datasheets
BACC45FT14A15P6
BACC45FT14A15P6 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are 15 pins on the device.Several benefits come from the Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.