BACC45FT14A15P6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14A15P6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
15
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
15 (Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
6
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Size - Insert :
14-15
Ratings :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Mount :
Free Hanging
Datasheets
BACC45FT14A15P6
BACC45FT14A15P6 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are 15 pins on the device.Several benefits come from the Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
BACC45FT14A15P6 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14A15P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14A15P6 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT