BACC45FT14A12P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14A12P7
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Pins :
12
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Anodized
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
12 (Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
7
Datasheets
BACC45FT14A12P7
BACC45FT14A12P7 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 12 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
BACC45FT14A12P7 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14A12P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14A12P7 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT