BACC45FT14A12P7
Mfr.Part #
BACC45FT14A12P7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
7
Number of Pins :
12
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
12 (Power)
Datasheets
BACC45FT14A12P7
BACC45FT14A12P7 Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 12 pins.Use it below 200°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Cable Clamp, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.