BACC45FT14A12P6
Mfr.Part #
BACC45FT14A12P6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
12
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
12 (Power)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
14-12
Orientation :
6
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
BACC45FT14A12P6
BACC45FT14A12P6 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 12 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Cable Clamp, Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.