BACC45FT14A12P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14A12P
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
12
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
14-12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
Environment Sealed
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Positions :
12 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Datasheets
BACC45FT14A12P
BACC45FT14A12P Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Cable Clamp, Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.