BACC45FT14A12P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14A12P
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONNECTOR
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
14-12
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Pins :
12
Min Operating Temperature :
-55°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Number of Positions :
12 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
BACC45FT14A12P
BACC45FT14A12P Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Cable Clamp, Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT14A12P Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14A12P Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14A12P Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT