BACC45FT14A12P
Mfr.Part #
BACC45FT14A12P
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Number of Positions :
12 (Power)
Max Operating Temperature :
200°C
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Anodized
Contact Plating :
Gold
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
14-12
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
BACC45FT14A12P
BACC45FT14A12P Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Cable Clamp, Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT14A12P Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14A12P Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14A12P Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT