BACC45FT14-15SH
Mfr.Part #
BACC45FT14-15SH
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
79
In Stock :
79
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
14-15
Number of Positions :
15 (Power)
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
2015
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20 Power
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Number of Pins :
15
Datasheets
BACC45FT14-15SH
BACC45FT14-15SH Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.When mounting this part, a Free Hanging socket must be used.It has 15 pins.
BACC45FT14-15SH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15SH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15SH Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT