BACC45FT14-15S7H
Mfr.Part #
BACC45FT14-15S7H
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Number of Pins :
15
Housing Color :
Black
Published :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20 Power
Contact Shape :
Circular
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
15 (Power)
Orientation :
7
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
Datasheets
BACC45FT14-15S7H
BACC45FT14-15S7H Overview
Currently, it is packaged in Plug Housing.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.Maintaining Coupling Nut is possible when operating.This part must be mounted using a Free Hanging socket.A device with a 15 pin configuration is equipped with the device.
BACC45FT14-15S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15S7H Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT