BACC45FT14-15S7
Mfr.Part #
BACC45FT14-15S7
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Number of Pins :
15
Number of Positions :
15 (Power)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Non-RoHS Compliant
Termination :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
7
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FT14-15S7
BACC45FT14-15S7 Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.The device is equipped with 15 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.