BACC45FT14-15S6H
Mfr.Part #
BACC45FT14-15S6H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
14-15
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Orientation :
6
Contact Type :
MIL-DTL-26500, BACC45
Published :
2015
Contact Size :
20 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
15 (Power)
Number of Pins :
15
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
BACC45FT14-15S6H
BACC45FT14-15S6H Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.It is necessary to use a Free Hanging socket in order to mount this part.The device is equipped with 15 pins.
BACC45FT14-15S6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15S6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15S6H Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT