BACC45FT14-15S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-15S6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
6
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Pins :
15
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
14-15
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Anodized
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
15 (Power)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
BACC45FT14-15S6
BACC45FT14-15S6 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.