BACC45FT14-15S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-15S6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
6
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
200°C
Number of Pins :
15
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Shell Size - Insert :
14-15
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
15 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC45FT14-15S6
BACC45FT14-15S6 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
BACC45FT14-15S6 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15S6 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT